insert_pixel_code_here

אכילה רגשית והתמודדות איתה

דמיינו את התמונה הבאה: 

אתם חוזרים מיום עבודה קשה ומאכזב, מותשים וכל רצונכם הוא להתיישב על הספה, לאכול גלידה ולבהות בטלוויזיה.

זוהי סיטואציה הממחישה אכילה רגשית.

אכילה רגשית היא אכילה אשר איננה קשורה לרעב הפיזיולוגי בגופינו, כלומר איננו חשים רעב אך בכל זאת אוכלים ולעיתים כמויות גדולות של מזון עתיר סוכרים או שומנים, לדוגמא עוגות, פיצוחים, ממתקים וכיו"ב.

מה תפקידה של אכילה זו ?

לטשטש את הרגשות שאנו מרגישים, לנסות להדחיק אותם פנימה על מנת לא להתמודד עימם.

כאשר אנו אוכלים כמות גדולה של גלידה יותר מהרגיל, תפקידה של הגלידה  הוא להעביר את הכעס, העצבנות, העצב שאנו חשים.

אכילה רגשית איננה משויכת רק לרגשות שליליים, למשל ארוחת שישי עם תבשילים מסורתיים מבית אמא המעלה זיכרונות מאירועים משמחים, ילדות וכדומה.

מי מאתנו חשוף יותר לתבנית אכילה כזו ? מי שמתרגם את ההתמודדות עם אותן רגשות לפעולת אכילה כמעט אוטומטית, כלומר כאשר עצוב, משעמם – אז פונים לאוכל.

תבנית אכילה כזו ,אשר איננה מנוהלת מתוך מודעות והקשבה לרעב ושובע פיזיולוגים מובילה לחוסר שליטה על כמויות המזון הנאכלות ולכן מגיעים  לעודף של קלוריות נצרכות.

 

כיצד ניתן להתמודד עם אכילה רגשית?

ראשית חשוב להבהיר שאם מידי פעם אנו אוכלים עוגה, גלידה או כל מאכל כי טוב לנו או עצוב לנו או משעמם לנו איך בכך שום פסול כל עוד המינון של האכילה הוא בגדר סביר.

מתי דפוס אכילה זה מהווה בעיה?

כאשר התנהגות זו היא על בסיס יומיומי  וכאשר איננו  מתמודדים עם הרגשות שלנו אלא "אוכלים אותם", קרי אוכלים את השוקולד, העוגה, הממתקים... מרגישים תחושת אשמה על עודף הקלוריות שאכלנו ובתגובה לכך אוכלים שוב, מעלים במשקל וחוזר חלילה.

כיצד תדעו האם אתם אכלנים רגשיים ?

 

האם אתם אוכלים משעמום ?

האם כאשר אתם עצבניים אתם חוזרים למזון מסוים כל הזמן ? (למשל שוקולד)

האם קשה לכם לשלוט על כמות המזון שאתם אוכלים ? ( למשל פתחתי קופסת עוגיות ואני לא יכול להפסיק לאכול)

האם אתם אוכלים יותר בזמן שאתם מודאגים?

האם לאחר האכילה אתם מרגישים רגשות אשם?

 

אם עניתם כן לפחות בשלוש שאלות יש מקום לעבודה על דפוס התנהגות זה.

ראשית, צעד ראשון לעבודה הוא לזהות את האכילה הרגשית.

כיצד ניתן לעשות זאת ?

כמה שניות לפני הפעולה  האוטומטית –  האכילה, מה שעליכם לעשות בשלב הזה הוא קודם כל לעצור!! ולשאול את עצמכם את השאלה הכי בנאלית והכי לא נשאלת – מה אני מרגיש עכשיו? אני רעב?  

אם קשה לכם לזהות רעב אז תזכרו מתי אכלתם בפעם האחרונה, בין ארוחה לארוחה בתנאי שלא אכלתם יתר על המידה אמור להיות טווח של 3-4 שעות.

אם התשובה היא כן אני רעב-  אז למה אתם רעבים ? ובתשובה לשאלה הזו יש לתת דגש לאכילה של מזון בריא ואכילה של מזון שטעים לכם, זכרו כי שובע הוא מלאות מהאוכל שאכלתם + הנאה מאכילה, ללא הנאה לא תרגישו שובע.

אם התשובה היא לא – משמע  שאתם באכילה רגשית ולא פיזית ועליכם לזהות מה מציק לכם ( אני משועמם, עצבני, לחוץ ועוד..) ולבחור – או להתמודד עם אותו רגש משמע לא לאכול ולהמתין עד שהמצוקה תעבור או "לאכול את הרגש", כלומר לאכול את הכעס, עצב ,לחץ או כל רגש שאתם מרגישים אבל מתוך בחירה ושליטה בסוג המזון ובכמות המזון שאתם אוכלים.

תרחיש זה שתיארתי הנו תרחיש מתקדם של זיהו סוג האכילה, פיזיולוגי או רגשי והתמודדות עמה מתוך שליטה ובחירה.

ניתן  להתחיל את תהליך העבודה על האכילה הרגשית מתוך התרחיש הזה, לבד או בשיתוף איש מקצוע, עד להגעה למינימום אפיזודות של אכילה ללא מודעות לכמות המזון הנאכלת.

 

המשך אכילה מהנה ובריאה לכולנו!

 

Edit Post Text

מירי חדד – המרכז למניעת השמנה ותזונת ספורט | קליניקה בתל אביב: מרכז טיפולי 'תנו אות' אבן גבירול 2 | קליניקה בחדרה: מרכז בסט מדיקל, שערי חדרה   |  050-3082424   |   miri@mirihadad.com

מירי חדד - המרכז למניעת השמנה ותזונת ספורט

Mועדון הMאמנים והDיאטניות