שנה חדשה –  דרך חדשה

תפוח בדבש, ארוחת חג, קלוריות, עליה במשקל – לקראת תקופת החגים אלו הנושאים המדוברים ביותר בטורי התזונה במגזינים השונים.

הרשו לי לחרוג ממנהג זה ולקראת השנה החדשה – ברצוני לשתף אתכם בסיפור הצלחתה של א. מהקליניקה שלי.

א עברה אצלי תהליך נפלא שבו משקלה ירד מ 125 ק"ג ל 90 ק"ג וזאת לא ע"י דיאטה סיזיפית ונוקשה אלא ע"י אימוץ גישה אחרת מהדיאטה המסורתית.

בראיון שערכתי ל א ביקשתי ממנה לסכם מהם הנקודות החשובות ביותר שעזרו לה בתהליך המוצלח הזה, איך אפשר לרדת במשקל ולא להרגיש בדיאטה ?

אלא תשובותיה של א

 

ללא ספק כשאנו עוברים תהליך של בריאות אנו מצפים לשינוי משקלי, אך הדרך הנכונה ביותר להשיג זאת היא ע"י התמקדות באכילה בריאה ואיכותית ולא במשקל, התעסקות יתר בנושא משקלכם ( כמו שקילה יומיומית למשל) תגרום לכם לאכול אחרת, תעלה את הסיכון להתקף זלילה ( עקב היתקעות במשקל)  ותוריד לכם את המוטיבציה להמשיך בתהליך. מעקב אחר משקלכם יכול להתבצע בליווי איש מקצוע או אם אתם לבד בתהליך, אחת לשבוע /חודש וכדומה ולא כל יום או פעמיים ביום.

                           

המושג "אני בדיאטה" מיד מעלה בנו אסוציאציה של תהליך זמני, "זבנג וגמרנו" לכן כל כך הרבה אנשים נכשלים בדיאטות כל הזמן. חשוב להבין שעל מנת לייצר תהליך של בריאות, ניהול סדר יום ושמירה על המשקל לאורך זמן יש להתחייב לתהליך, לשנות תפיסה, להתחייב "לכל החיים".

עם התקדמות התהליך לסגל – אכילה זו מושתתת על סיגנלי רעב ושובע אישיים שיש לכל אחד מאתנו ומאפשרת בחירה גמישה יותר של מרכיבי המזון בכל מצב, בשגרת יום יום, בחופשה במלון.. ובארוחות חג. כך גם אוכלים כמויות מזון בהתאם ליכולת שלנו ולא משמינים וגם שומרים על ההנאה מאכילת המזון.

 

לדאוג, כמו כל מחויבות שיש לנו בחיים, עבודה, ילדים, זוגיות, על מנת שהתהליך יצליח אנו זקוקים למזון בריא ואיכותי שיהיה נגיש לנו לאורך כל שעות היום, במיוחד בשעות העבודה. במידה ואנו לא דואגים למזון זמין, אנו עלולים לבחור במזון עתיר שומן וקלוריות והדרך לאכילת יתר – תחושת אשמה ונפילה מהתהליך מאוד קצרה.

 

אין תפריט אחד שווה לכולם! לכל אחד מאתנו סדר יום שונה, משקל גוף שונה, רמת פעילות שונה ועוד ולכן חשוב להבין שאי אפשר להכניס את כולנו למודל של 3 ארוחות, 6 ארוחות ועוד.. לכל אחד יש את התכנית האישית שלו.

 

אכלתם, בבית, בחוץ, במסעדה? המשיכו הלאה, מחשבות של "מה אכלתי" ו"כמה אכלתי" לא יקדמו אתכם בתהליך, מחשבות טורדניות אלו עשויות אפילו להעלות סיכון לאכילת יתר בגלל תחושת אשמה.                         

התייחסו לאכילה כמו כל פעולה שגרתית אחרת שאתם עושים במהלך היום, שליחת מיילים, שיחה עם הילד וכ', ברגע שפעולת האכילה תהיה "ניטרלית" ככל האפשר כך תסגלו אכילה בריאה ונקייה משיפוט עצמי ותחושות שליליות.

 

 "אין לי זמן להכין אוכל לעבודה", "אין לי כוח להתאמן", "אין באפשרותי לאכול בזמן כי אני עסוק" ועוד שלל תירוצים.. לקראת השנה החדשה, החליטו שאתם לא נכנעים לאף תירוץ ומעלים את ניהול יום האכילה שלכם לעדיפות גבוהה בסולם המטלות שלכם.

זכרו שכל יום הוא יום חדש וגם אם ביום הקודם לא ממש הקפדתם על התזונה – היום יום חדש ורק להיום תשמרו על בריאותכם ותקפידו על תזונה בריאה.

 

בתהליך הירידה במשקל חשוב שתזכרו "" התהליך לוקח זמן וכל קילו שיורד מקדם אתכם לקראת המטרה. גם אם המשקל נעצר – זו רק מדרגה ואם תמשיכו בדרך תעברו אותה.

 

והכי הכי חשוב כשאתם פוגשים את עצמכם בסוף היום מול המראה, הסתכלו על עצמכם במבט מקבל ואוהב את מה שאתם רואים ואם יש משהו שצריך לשנות, תתחייבו ותציבו מטרות קצרות טווח ברות השגה!

 

מאחלת לכולנו שנה טובה ומוצלחת!

מירי חדד – המרכז למניעת השמנה ותזונת ספורט | קליניקה בתל אביב: מרכז טיפולי 'תנו אות' אבן גבירול 2 | קליניקה בחדרה: מרכז בסט מדיקל, שערי חדרה   |  050-3082424   |   miri@mirihadad.com

מירי חדד - המרכז למניעת השמנה ותזונת ספורט

Mועדון הMאמנים והDיאטניות