הקשר בין חיידקי המעי ליכולת הגופנית הארובית

מאת דיאטנית המרכז ליהי דנאי 

 

בכל תא בגוף האדם ישנן מיטוכונדריה, המיטוכונדריה היינן תחנות הכוח של התא אשר אחראיות בין היתר על יצירת אנרגיה בצורת ATP ויצירת תרכובות חמצן וחנקן שונות.

במהלך פעילות גופנית מתמשכת גדלה כמות ונפח המיטוכונדריה בתאי שריר השלד, על מנת לעמוד בדרישות האנרגטיות הגוברות. כמות גדולה יותר של מיטוכונדריה מאפשרת זמינות של יותר חמצן, ירידה בפירוק פחמימות וירידה ביצירת לקטט – מה שמשפר את הביצועים הגופניים ואת היכולת הארובית.

במהלך ביצוע פעילות גופנית מתמשכת מתרחשים בגוף שינויים פיזיולוגיים, על מנת לעמוד בדרישה האנרגטית המוגברת .השינויים הפיזיולוגיים העיקריים שמתרחשים הינם התכווצות שרירים, חמצון (שריפת) פחמימות ושומנים, שימוש במאגרי גליקוגן (פחמימות), יצירת מיטוכונדריה מוגברת ועלייה בפעילות מערכת העצבים. 

מחקרים שנערכו לאחרונה מצאו קשר הדדי בין המיטוכונדריה למיקרוביוטה. המיקרוביוטה היינה קהילה של כ 100 טריליון מיקרואורגניזמים, ברובם מיני חיידקים, הנמצאים בגוף האדם ומקיימים סימביוזה עם הגוף.המיקרוביוטה משתתפת בתהליכים מטבוליים שונים, ביניהם עיכול וספיגה של מזון, יצירה של ויטמינים ומינרלים, ויצירת חומצות שומן קצרות שרשרת.

התזונה שלנו משפיעה בצורה משמעותית על תפקוד והרכב החיידקים במעי. דיאטות שונות, בעיקר קיצוניות, יכולות לגרום לשינויים משמעותיים באוכלוסיית חיידקי המעי. חיידקים אנארוביים במעי מייצרים אנרגיה על ידי פירוק של סיבים ועמילן עמיד מהמזון, אשר גוף האדם לא יודע לפרק. בתהליך פירוק הסיבים נוצרות חומצות שומן קצרות שרשרת כמו פרופינאט, אצטט ובוטיראט אשר משמשות ליצירת אנרגיה ומשפיעות על תהליכים שונים במיטוכונרדריה. דיאטות עשירות בסיבים (סיבים תזונתיים יש בירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות) מאפשרות יצירת אנרגיה על ידי חיידקי המעי ברמה של עד 10% מהדרישות האנרגטיות.

 

חומצות שומן קצרות שרשרת מתווכות יצירה של אנרגיה במיטוכונדריה, מטבוליזם של חומצות שומן וגלוקוז. בתאי שריר השלד, הן משפיעות על יצירה של אנרגיה בצורת ATP. חיידקי המעי מפרקים 5-10% מחומצות המרה בגוף ותוצרי הלוואי מווסתים מטבוליזם של פחמימות ושומנים. לבסוף, תהליכים אלה מובילים לשיפור בביצועים של אתלטים על ידי עלייה בנפח החמצן, זמינות אנרגטית ועמידות לעייפות.

דרושים מחקרים נוספים על מנת להבין לחלוטין את הקשר ההדדי בין המיקרוביוטה ומיטוכונדריה, אך מחקרים אחרונים שנעשו מראים כי קשר זה קיים ואף חיוני, בין היתר לשיפור ביצועים גופניים. הבנה עמוקה יותר של הקשר בין הרכב חיידקי המעי וביצועים גופניים עשויה לסייע בהשגת תוצאות טובות יותר על ידי התאמת התזונה בצורה אישית.

 

לפגישת ייעוץ עם הדיאטניות במרכז לחצו כאן

 

מקורות:

The Crosstalk between the Gut Microbiota and Mitochondria during Exercise. Allison Clark and Núria Mach et al. Frontiers in Physiology, May 2017

 

 

מירי חדד – המרכז למניעת השמנה ותזונת ספורט | קליניקה בתל אביב: מרכז טיפולי 'תנו אות' אבן גבירול 2 | קליניקה בחדרה: מרכז בסט מדיקל, שערי חדרה   |  050-3082424   |   miri@mirihadad.com

מירי חדד - המרכז למניעת השמנה ותזונת ספורט

Mועדון הMאמנים והDיאטניות