חוסר שעות שינה והשמנת ילדים 

בשנת 2016 האיגוד לרפואת ילדים והחברה לחקר השינה פרסמו בישראל נייר עמדה משותף העוסק במשך השינה המומלץ ביממה לפעוטות, ילדים ומתבגרים.

בקבוצת הגיל 13-6 שנים ההמלצה עומדת על 12-9 שעות שינה ובטווח הנורמה התקין 7-12 שעות שינה.בגילאי 14-17 שנים, ההמלצה עומדת על 10-8 שעות שינה ובטווח הנורמה התקין  11-7 שעות שינה.

ע"פ ניר העמדה, הגורמים העיקריים לחסך שינה בילדים  הם שעות הארוכות של ישיבה מול המחשב, צפייה בטלוויזיה גם במיטה, עיסוק מתמשך בטלפון הסלולארי ותקשורת עם חברים גם מהמיטה.

לחסך שעות שינה השפעה בטווח הארוך גם על משקל והשמנה.

מטא אנליזה (סקירה של הרבה מחקרים) אשר פורסמה אשתקד בירחון המדעי Paediatr Child Health בדקה את השפעת משך השינה על מדד ה BMI בקרב ילדים ומתבגרים.

במרבית המחקרים בדקו משך שינה של 6,8,10 שעות, משך המחקרים היה בין 2-15 שנים.

משך השינה הוערך  ע"פ שאלונים, יומני שינה ובמחקר אחד השתמשו בכלי דיאגנוסטי המשמש לחקר השינה (polysomnograms)

בהשוואה בין מתבגרים לילדים לפני תקופת בית ספר, נמצא שחסך שינה הוא בעל השפעה גדולה יותר על המשקל עבור ילדים אשר ישנים מתחת ל 7.5 שעות בלילה, נצפתה עליה של 1.7 נקודות במדד ה BMI בהשוואה לילדים אשר ישנים מעל ל- 9 שעות בלילה
.בשורה התחתונה החוקרים מסכמים שמיעוט שינה מעלה ב 45% את הסיכון להשמנה.

 

מעבר למס' אבסולוטי של שעות שינה, מדד נוסף וחשוב הוא איכות השינה.שינה איכותית נמדדת במשך שינה קצר, שינה לא סדורה ועמוקה אשר מתאפיינת בקימות לאורך הלילה והפרעות שינה.

משך השינה הנו מדד אבסולוטי, בעוד שאיכות השינה היא מדד אובייקטיבי, אנחנו מרגישים ויודעים לומר אם אנו ישנים היטב בלילה.

לאיכות השינה ומשך השינה השפעה על התפקוד הרגשי, קוגניטיבי והתנהגותי של האדם.

גם בסדרת מחקרים זו ( 2016 ) כאשר בדקו את איכות השינה בקרב ילדים ומתבגרים בגילאי 9-18 שנים, נצפה קשר חיובי בין איכות נמוכה של שינה לבין השמנה ועודף משקל בפרט בקרב ילדים צעירים.

מהו המכניזם המקשר בין חוסר שעות שינה להשמנה?

הקשר בין חוסר שעות שינה להשמנה איננו ברור דיו.

מנגנונים מוצעים כעת במדע הם:

 

מבחינה הורמונאלית - חוסר שעות שינה מעלה את רמות ההורמון גרלין ומוריד את רמות ההורמון לפטין – מה שמעורר בנו רעב וגורם לנו לרצות לאכול מעבר לנדרש.

מבחינה התנהגותית – חוסר שעות שינה עשוי להשפיע על בחירות המזון שלנו, להפחית מצריכת הירקות והפירות ולהעדיף צריכה של מזונות בצפיפות קלוריות גבוהה ובערך תזונתי נמוך.. מתוקים וחטיפים.

מבחינה פיזיולוגית – בשל חוסר שעות שינה, אנו ישנוניים לאורך היום, מה שמוריד את ההוצאה הקלורית היומית שלנו, כי אנו מעדיפים לדבוק בפעולות יושבניות ולא פעלתניות.

חוסר שעות שינה גם עשוי להוריד את טמפ' הגוף, דרך השפעה על השעון הביולוגי הממוקם במוח.

 

לסיכום:

כחלק מהרצון לשמירה על בריאות ומשקל לאורך תקופת החיים, גם לשינה טובה ומספיקה יש השפעה חשובה.

לעליה במשקל גורמים רבים אשר כוללים את הסביבה, המצב הבריאותי והמנטאלי, הרגלי אכילה, פעילות גופנית ועוד, חוסר שעות שינה הנו גורם נוסף אך לא בלעדי במשוואה.

בנוסף למשך שעות השינה, גם לשעת השינה והקימה עשויה להיות השפעה בטווח הארוך על המשקל.

 

 

לילה טוב ואיכותי לכולנו 😊

 

 

מירי חדד – המרכז למניעת השמנה ותזונת ספורט | קליניקה בתל אביב: מרכז טיפולי 'תנו אות' אבן גבירול 2 | קליניקה בחדרה: מרכז בסט מדיקל, שערי חדרה   |  050-3082424   |   miri@mirihadad.com

מירי חדד - המרכז למניעת השמנה ותזונת ספורט

Mועדון הMאמנים והDיאטניות