מה עוזר לשמור על המשקל לאחר דיאטה?

 

נשים לעומת גברים, גיל מבוגר לעומת גיל צעיר, היסטוריה מרובה של דיאטות לעומת 'דף חלק', אדם ספורטאי לעומת אדם שאיננו מתאמן כלל, אכילה בבית לעומת אכילה במסעדה ואחרון חביב סטרס – כל הגורמים הללו נבדקו ונמצאו שאינם משמעותיים בשמירה על המשקל!!

 

כ 20% בלבד מהאנשים אשר מנסים לרזות, מצליחים לשמור על המשקל החדש לאורך זמן.

כבר בירידה של 5% ממשקל הגוף נצפית הצלחה מטבולית אשר מסייעת בשיפור מדדי בריאות, נתון חשוב מאוד אשר הופך ירידה של 3-4 ק"ג בהרבה מקרים להצלחה חשובה!

אם היינו יכולים לנבא מהם המאפיינים אשר מסייעים להצלחה לאורך זמן, אחוזי ההצלחה בשמירה על המשקל החדש היו ללא ספק גבוהים יותר.

בירחון המדעי Obesity Reviews התפרסמה עבודה אשר סוקרת הרבה מאמרים ומחקרים אשר בוצעו בנושא. 

לאחר סינון של הרבה עבודות בתחום חולצו מאפיינים מעולם התזונה, התנועה וההתנהגות אשר בהחלט מסייעים בשמירה על המשקל.

אז מה עוזר לנו בשמירה על המשקל לאחר דיאטה?

 

בתחום התזונה – הקפדה על תבנית ארוחות קבועה (כמו שמעון פרס)  ואכילת ארוחת בוקר.הרכב התפריט מבחינת חלוקת אבות המזון איננו משמעותי בשמירה על המשקל.  ניטור הקלוריות היומיות ע"פ הדרישה הקלורית, עליה בצריכת פירות וירקות וירידה בצריכת סוכרים פשוטים – אלו חשובים בעת ירידה במשקל.

בתחום ההתנהגותי – השתייכות לקבוצת תמיכה כלשהי או איש מקצוע תומך, ניטור משקל תקופתי ותיקון משקל בעת עליה.

בתחום התנועה – הפעילות הגופנית שאדם מבצע בעת ירידה במשקל איננה משמעותית לירידה במשקל! כדי לשמור על המשקל יש להגביר את ההוצאה הקלורית היומית ע"י הפעילות הגופנית שאנו מבצעים כמו הליכה, עליה במדרגות וכל פעילות שהיא לא ישיבה או שכיבה וגם ע"י אימוני  הכושר השגרתיים, לדוגמא לעלות מ 3 יחידות של אימון בשבוע ל 5 יחידות של אימון.

 

רוצים להיכנס לסטטיסטיקה של ה 20%?  הצעדים הבאים יעזרו לכם:  

 

חפשו מסגרת מקצועית תומכת אשר תבנה לכם תשתית תזונתית לטווח ארוך, מומלץ בתחום התזונה להיוועץ בתזונאי קליני מוסמך וכמובן באדם שנעים איתו היות ותהליך הליווי איננו קצר.

מרוצים מהמשקל ומתכנית האכילה שלכם? אל תפרשו מהתכנית, זוהי טעות קלאסית! הישארו במעקב של תמיכה בתדירות נמוכה יותר, הידיעה שיש לכם פגישה תגרום לכם להתנהג אחרת!

 

תכננו תכנית אימונים לטווח ארוך עם מאמן כושר מוסמך, עומס גבוה של אימוני כושר יהיה ביתרון בתקופת השמירה, שמרו את הקלף הזה לתקופה זו.אין טעם לעלות מ 0 ל 100 באימוני הכושר שלכם בתקופת הדיאטה.

 

תכננו תבנית ארוחות קבועה – לפחות לשעות העבודה והפעילות היומית, גם אכילה בצהריים כל יום באותה המסעדה נחשבת לתבנית קבועה.

 

כמו כל תחום בחיים גם בנושא המשקל והבריאות – הערכה עצמית וגופנית גבוהים בהחלט חשובים לתהליך, לאמונה שלנו בהצלחה ולרווחה הנפשית שלנו.

 

 

 

מירי חדד – המרכז למניעת השמנה ותזונת ספורט | קליניקה בתל אביב: מרכז טיפולי 'תנו אות' אבן גבירול 2 | קליניקה בחדרה: מרכז בסט מדיקל, שערי חדרה   |  050-3082424   |   miri@mirihadad.com

מירי חדד - המרכז למניעת השמנה ותזונת ספורט

Mועדון הMאמנים והDיאטניות