10 המכות של פסח

מאת ליהי דנאי, דיאטנית קלינית, סניף תל אביב

מכה ראשונה- מצות– כל שנה הבהלה הקבועה ממצות, אז נכון, מצות שוות ערך לכ 2 פרוסות לחם והן לא משביעות כמו לחם אבל אין צורך להתייחס אליהן כאל האויב הלאומי, שלבו אותן בארוחות המרכזיות יחד עם חלבונים וירקות וכך תשיגו ארוחה מלאה ומשביעה.

מכה שנייה- ארוחת חג– יש רצון גדול "להיות בסדר ולא לחרוג מהתכנית הקבועה"  המלצה שלנו: אל תנסו בכלל ? חלק מהכיף של החג מעבר למנוחה ולמפגשים המשפחתיים זה האוכל!  1-2 ארוחות חג עמוסות לא יוציאו אתכם מהשגרה ולא יעלו במשקל!

מכה שלישית- אלכוהול–  אלכוהול משמח לבב אנוש ויש לו גם תועלות בריאותיות, במיוחד ליין האדום, עם זאת לא באמת חייבים לשתות 4 כוסות בליל הסדר ואל תשכחו שאם כבר שותים אז יחד עם אוכל.

מכה רביעית- חופשות בחו"ל ובארץ– הרבה אנשים נוסעים בחג לטייל בחו"ל ובארץ, מה שלא מאפשר ברוב המקרים שמירה על תפריט סטנדרטי. נסו לשמור על מסגרת ארוחות סדירה, רכיבי התזונה ישתנו בהתאם למיקום שלכם ולזמינות האוכל, מה שחשוב הוא שלא תגיעו למצבי רעב ושובע קיצוניים אשר ישבשו את האכילה.

מכה חמישית- ים – הקיץ מתקרב! אם אתם חובבי ים אל תתנו למשקל או לדימוי הגופני שלכם לעצור אתכם מללכת! חוף הים לא מאשר כניסה רק לבעלי משקל נמוך, הרגישו טוב והיו גאים בגוף שלכם ואם אתם לא מרגישים בנוח ומעוניינים בשינוי, זה הזמן להיוועץ באנשי מקצוע מתאימים, כדוגמאת דיאטנית קלינית.

מכה שישית- תחליפים ללא גלוטן– כל מי שאוכל כשר בחג וגם מי שלא, נתקל לא פעם בחטיפים וממתקים ללא גלוטן, מכיוון שאוכל ללא גלוטן הפך לטרנדי בשנים האחרונות, הרבה אנשים חושבים שלבחור באוכל ללא גלוטן הוא עדיף ובריא יותר. אז צר לנו- אין זה נכון ברוב המקרים ואף להפך! במזונות ללא גלוטן יש בדרך כלל יותר עמילנים וסוכרים ביחס לאותם המזונות ללא גלוטן.

מכה שביעית- 'ניקוי אביב'– הרבה אנשים מתחילים ניקוי אביב לקראת חג הפסח, חשוב להבהיר שלגופנו אין לנו דרך להתנקות על ידי שתייה של מיצים, הכבד שהוא איבר מרכזי בגופנו אחראי על ניקוי רעלים ופינויים מהגוף, והוא ממשיך לפעול גם אם רק תשתו מיצים או תאכלו עלים ירוקים.

מכה שמינית- 'מחר דיאטה– מיד אחרי החג יעוטו עליכם עם שלל פרסומות לדיאטה המובטחת הבאה! אין באמת דיאטה שעובדת, תכנית אכילה נוחה ואישית המותאמת לכם ע"פ הרגלים, מצב בריאותי, פעילות גופנית ועוד פרמטרים היא זו שתעבוד לאורך זמן.

מכה תשיעית- אלרגיות– הרבה אנשים מפתחים אלרגיות במהלך תקופות מעבר, הקשיבו לגופכם- אם אתם מרגישים שאתם מתגרדים יתר על המידה, העור פורח או שאתם מנוזלים, יכול להיות שאתם אלרגיים למשהו ושווה לבדוק ע"י רופא.

מכה עשירית- מזג אויר מתחמם– הקיץ הולך וקרב והטמפרטורות עולות. הקפידו לשתות מספיק מים, שלבו מזונות קרים ומרעננים בתפריט כגון סלטים ופירות.